حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۴ مهر , ۱۴۰۰ 10 ربيع أول 1443 Saturday, 16 October , 2021 ساعت تعداد دیدگاهها : 0×

رشته تحصیلی ریاضی فیزیک از شاخه متوسطه نظری در ایران است.
همان‌طور که از اسم این رشته پیداست دروس اصلی و مهم این رشته درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می‌شود بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی و فیزیک می‌شوند باید به درس ریاضی علاقه‌مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این درس را داشته باشند. تجربه نشان می‌دهد دانش آموزانی که بهره هوشی (توانایی ذهنی) بالا و سرعت عمل ذهنی خوبی دارند، موفقیت بیشتری به دست می‌آورند. قدرت تجزیه – تحلیل و تجسم اجسام فضایی (تصور اشکال و اجسام در ذهن) از دیگر توانایی‌های لازم برای توفیق در این رشته می‌باشد. نام رشته ریاضی فیزیک، با رشته‌های فنی و مهندسی دانشگاه‌ها عجین شده‌است؛ بنابراین اکثر مشاغل فنی و مهندسی، از طریق تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک قابل دسترسی خواهد بود و از آنجا که کشور ما در حال صنعتی شدن می‌باشد. نیاز جامعه ما نیز به رشته‌های فنی و مهندسی بیش از سایرین است. به جرئت می‌توان گفت رشته ریاضی از نظر رشته‌های دانشگاهی و مشاغل مربوط به آن از متنوع‌ترین رشته‌های موجود در دوره متوسطه است.

شرایط ورود
مجموع نمرات در دورهٔ ۳ سال متوسطه دوره اول که قبول شده‌است بدون ضریب کمتر از۳۰ نباشد.
اول اینکه در دورهٔ دبیرستان در دو درس ریاضی (۱) و فیزیک(۱) و آزمایشگاه، بدون تبصره قبول شده باشد. دوم اینکه درس ریاضی را نمرهٔ ۱۲ به بالا داشته باشد. سوم اینکه، معدل رشته برای ورود به رشته ریاضی فیزیک (۱) از ۱۲ به بالا باشد.
دروس
در جدول زیر دروس رشتۀ ریاضی فیزیک در دورۀ دوم متوسطه آمده است. دروس تخصصی با علامت * مشخص شده‌اند.

پایۀ دهمپایۀ یازدهمپایۀ دوازدهم
ریاضیات*هندسه ۲*هندسه ۳*
هندسه ۱*حسابان ۱*حسابان ۲*
فیزیک ۱*آمار و احتمال*ریاضیات گسسته*
شیمی ۱*فیزیک ۲*فیزیک ۳*
آزمایشگاه علوم تجربی ۱*شیمی ۲*شیمی ۳*
تفکر و سواد رسانه‌ایزمین شناسی*دین و زندگی ۳
دین و زندگی ۱آزمایشگاه علوم تجربی ۲*فارسی ۳
فارسی ۱دین و زندگی ۲نگارش ۳
عربی ۱فارسی ۲عربی ۳
انگلیسی ۱نگارش ۲انگلیسی ۳
نگارش ۱عربی ۲تربیت بدنی ۳
آموزش دفاعیتربیت بدنی ۲علوم اجتماعی
جغرافیای عمومیانسان و محیط زیستمدیریت خانواده
تربیت بدنی ۱تاریخ معاصر ایرانسلامت و بهداشت
انگلیسی ۲